Otrov za smrdibube: Kako da se rešite smrdibuba u bašti i domu

Otrov za smrdibube

Smrdibube možda imaju smešno ime, ali oni koji imaju posla s njima, sigurno se ne smeju. Tokom cele godine, a naročito u hladnim jesenjim danima, suočavamo se sa ovim insektima i u selu i gradu. Mnogi se žale na najezdu ovih tvrdokrilih smeđih i zelenih insekata, i malih crnih, tzv. smrdljivih martina i traže otrov za smrdibube kako bi ih se rešili.

Svi stadijumi života ovih buba mogu naneti štetu lišću i plodovima. Ove štetočine sisaju biljne sokove, a najviše štete prave na paradajzu, kruškama, grožđu, kupusu, lešniku i malinama. Zbog toga poljoprivrednici često kupuju sredstvo protiv smrdibuba na paradajzu i drugim usevima kako bi ih suzbili.

Sredstvo protiv smrdibuba na paradajzu

Ako, recimo, uzgajate paradajz ili imate lešnik u svojoj bašti, najbolje sredstvo protiv smrdibuba na paradajzu i drugim biljakam koje privlače ove insekte je primena više metoda.

Prvo, potražite grupice svetlozelenih jaja na donjoj strani listova i zdrobite ih. Obično su postavljena u obliku trougla poput bilijarskih kugli.

Jaja od smrdibube

Foto: Printscreen/Reddit

Nakon što se izlegu, prskanje uljem čajevca ili lavande može suzbiti (ali verovatno ne i potpuno eliminisati) nimfe. Odrasle jedinke možete ručno sakupljati i potapati u kofu sa sapunicom. Ali, kada su uznemirene imaju tendenciju da se spuštaju na tlo, što otežava hvatanje.

Za ozbiljnije infestacije možete koristiti insekticid otrov za smrdibube. Ali budite oprezni – neki od ovih proizvoda su širokog spektra i mogu uništiti i korisne insekte.

Kako se boriti sa smrdibubama u zatvorenom prostoru?

U odrasloj fazi smrdibuba u kući prezimljuje na tavnu, u zidovima, podrumima, šupama, pa čak i roštilju. Ovi insekti traže suvo i toplo mesto gde mogu da se sakriju do proleća. Kada pronađu idealnu lokaciju, ispuštaju hemijski miris kako bi privukle druge jedinke.

Obično ćete u zatvorenom prostoru naići na nekoliko smrdibuba. Najčešće se pojavljuju tokom toplog zimskog dana, kada su prevarene da je vreme za aktivnost, ili u proleće kada izlaze zbog parenja. Jednostavno sačekajte da se smire na nekom mestu, pažljivo ih pokupite papirnom maramicom (bez stiskanja!) i bacite ih u WC šolju ili ih iznesite napolje. Ne preporučuje se da ih usisavate jer neprijatan miris može dugo da se zadrži u usisivaču.

Pošto smrdibube mogu da se provuku kroz prostor visok kao dve kovanice, popravite oštećene mrežice, zaptite prozore i vrata silikonom i proverite da li postoje pukotine gde kablovi, cevi i električne instalacije ulaze u stan ili kuću.

Nije preporučljivo koristiti otrvo protiv smrdibuba u zatvorenom prostoru, osim ako etiketa insekticida ne kaže da je bezbedan za unutrašnju upotrebu. U tom slučaju ga koristite prema uputstvima.

Kako sprečiti smrdibube da uđu u vaš dom

Svetlost i toplota su glavne stvari koje privlače šmrdibube. Da biste smanjili njihovu brojnost, pokušajte da smanjite spoljašnje osvetljenje. Osim toplote i svetlosti, smrdibube privlače i žuta boja i vlaga. Stručnjaci preporučuju postavljanje mreže za prozore i vrata kao najbolju zaštitu, iako ni ovo rešenje nije potpuno efikasno.

Ako ste smrdibube uneli u dom sa cvećem ili su one same pronašle put unutra, postavite lampu sa jakim svetlom u jedan ugao sobe, a ispod nje posudu sa sapunicom. Smrdibube će leteti ka svetlu, ošamutiće se i upasti u vodu gde će se udaviti.

Dobra “zamka” za smrdibube može biti i kombinacija tople vode, deterdženta za sudove i belog sirćeta. Jednostavno napravite sprej protiv smrdibuba tako što ćete napunite bocu sa raspršivačem sa dve šolje tople vode, šoljom belog sirćeta i pola šolje deterdženta za sudove i time ih direktno prskati.

Isto tako, kada je reč o zaštiti sobnog i baštenskog cveća, možete napraviti prirodno sredstvo protiv smrdibuba koristeći ljute papričice. Prvo usitnite oko 100 grama papričica, zatim ih prelijte sa litrom vode. Kuvajte smešu na umerenoj temperaturi, poklopljenu, oko sat vremena. Nakon toga, ostavite tečnost da odstoji dva dana, a zatim je procedite. Za tretman biljaka, dodajte 100 ml ovog preparata u 10 litara vode, pa naprskajte biljke.

Kada je vreme za profesionalnu dezinsekciju protiv smrdibuba?

Smrdibube su prava napast, ali uz malo pripreme tokom jeseni, možete ih držati podalje tokom hladnijih meseci i osloboditi se onih koje ipak uđu u vaš dom.

Ali, ako su situacija i problemi sa smrdibubama ozbiljni, a dosadašnji pokušaji da ih se rešite nisu dali rezultate, vreme je da pozovete profesionalnu službu za dezinsekciju kao što je Eko Protect 011.

Naš tim stručnjaka, sa dugogodišnjim iskustvom u borbi protiv raznih vrsta štetočina, uključujući i smrdibube, koristi ekološki otrov za smrdibube koji je bezbedan za vaše zdravlje i okolinu. Ovi preparati su jedino uspešno rešenje za trajno istrebljivanje ovih upornih insekata.

Za svaki problem postoji odgovarajuće rešenje, pa tako i za suzbijanje smrdibuba. Domovi i bašte mogu biti unapred tretirani protiv smrdibuba pre nego što postanu problem. Zato ako sami ne možete da ih se rešite, naši stručnjaci su tu da vam pomognu na način koji je siguran za vas i vaše ukućane.